top of page

Tipsport
Malta Cup 2023

  TÝMY  

OHLASY

Určitě bychom turnaj doporučili dál, pro nás to byly dva skvělé zápasy
a tréninkový týden po všech stránkách ve skvělých podmínkách...

Martin Švejnoha
WSG Tirol

Minulé ročníky

2. ročník Tipsport Malta Cup 2020 

Vyměnit českou zimu za pohostinný středomořský ostrov Malta, kde v lednu panuje naše jaro, a týden využívat skvělých podmínek tradičního evropského fotbalového trpaslíka, který ale dokáže čas od času sebrat body v kvalifikacích fotbalově mnohem vyspělejším zemím. Takový komfort poskytl Tipsport už podruhé čtyřem fotbalovým klubům z Česka a ze Slovenska.  

Na fotbalový turnaj a týdenní kemp se s Tipsportem vydal vítěz Tipsport Malta Cupu 2019 Zbrojovka Brno, účast na Maltě si vybojoval loňský vítěz tradičního domácího turnaje Zimní Tipsport ligy Baník Ostrava, pozvání na „divokou kartu“ dostala Mladá Boleslav a na Slovensko pozvání zamířilo pro aktuálně druhý nejlepší klub v zemi DAC Dunajská Streda. V rámci týdenního soustředění mezi sebou mužstva odehrála turnaj i přátelské zápasy s maltskými kluby. V lednu 2020 organizátoři ještě vše stihli včas a netušili, že pandemie covid-19 další ročník turnaje velmi zkomplikuje. 

V režii Tipsportu 

Tipsport klubům už podruhé připravil kompletně hrazené tréninkové soustředění s veškerým servisem. Všechny kluby letěly na Maltu společně speciálem z Vídně a zápasy se znovu odehrály na skvěle připraveném trávníku na národním stadionu Ta’ Qali. Tréninkové plochy využívala mužstva v těsném sousedství stadionu. „Turnajem na Maltě se nám povedlo nepopulární zimní přípravu v českých podmínkách výrazně zatraktivnit. Klid, vynikající hřiště a příjemné počasí odpovídající českému jaru, to je to, co uprostřed zimy všichni na Maltě oceňují," říká vedoucí oddělení komunikace Tipsportu Václav Sochor. „Už pár dní po skončení druhého ročníku Tipsport Malta Cupu jsem se bavili o tom, že bychom příště do turnaje na Maltě zahrnuli i některé z dalších evropských prvoligových klubů,” doplnil manažer sponzoringu Tipsportu Lubomír Ježek.  

Spousta branek a finále na penalty 

Turnaj odstartoval zostra moravským derby mezi Zbrojovkou a Baníkem. Region razovity“ nezůstal své pověsti skvělé fanouškovské základny nic dlužen, když na Maltu za týmem přiletěla zhruba stovka skalních příznivců, kteří na stadionu vytvořili pořádný fotbalový kotel. Ten zřejmě vařili baníkovci už v letadle, po příletu je totiž vítala místní policie. Ani s dohledem policistů přímo na stadionu to ale Ostravanům nestačilo, favorizovaný Baník v zápase sice vedl 2:0, ale nakonec prohrál s Brnem 2:3.  

Do finále tak stejně jako vloni postoupila Zbrojovka, Baník čekal jen zápas útěchy o třetí místo. Druhé semifinále pak jasně ovládla Mladá Boleslav, která zničila Dunajskou Stredu 5:0.  

Baník poté nezvládl ani duel o bronz, v němž góly nepadaly a v penaltovém rozstřelu měla víc štěstí Dunajská Streda.

 

Také finále nakonec rozhodovaly penalty. Favorit z Mladé Boleslavi sice vedl, ale ani v tomto zápase se Brno nedalo a srovnalo na konečných 1:1. Loterii pěti penalt na každé straně zvládli lépe mladoboleslavští, a mohli se tak radovat ze zisku turnajového prvenství. 

Kluby kromě tréninkového programu sehrály také přípravné zápasy proti maltským prvoligovým týmům:  Hibernians FC – FK Mladá Boleslav 0:0, Balzan FC – Zbrojovka Brno 0:0, Birkirkara FC – Baník Ostrava 1:3 (1:1).

vysledky - 2. rocnik

Semifinále

FC Zbrojovka Brno – FC Baník Ostrava 3:2 (1:2) 

Branky: 23. Přichystal, 46. Fousek, 82. Vintr – 8. Jánoš, 12. Jánoš. 
 

FC Zbrojovka Brno: Floder (16. Šustr) – Bariš, Dreksa (C), Šural, Kotula – Pachlopník, J. Sedlák, Čermák, Fousek – Hladík, Přichystal. Náhradníci: Šustr, Eismann, Šumbera, Krška, Vintr, M. Sedlák, Jurásek, Ševčík. 
FC Baník Ostrava: Budinský – Fillo, Šindelář, Stronati, Fleišman (C) – Buchta, Jánoš, Jirásek – Reiter, Smola, Granečný. Náhradníci: Číž, Procházka, Šašinka, Drozd, Hrubý, Lalkovič, Pokorný, Kuzmanovič, Kaloč, Holzer. 


FK Mladá Boleslav – DAC Dunajská Streda 5:0 (2:0) 

Branky: 27. Jiří Klíma, 45+2. Pudil, 50. Jiří Klíma, 74. Pech, 90. Wágner (pen.).  

FK Mladá Boleslav: Šeda – Douděra, Jak. Klíma, Křapka, Hubínek, Fulnek, Budínský, Jiří Klíma, Matějovský (10. Pech), Pudil, Wágner. Náhradníci: Hampl, Mazuch, Provazník, Hönig, Rudzan, Mikulec, Grigorjan, Auer.  
FK DAC Dunajská Streda: Jedlička – Blackman, Kružliak, Beskorovainyi, Davis, Fábry, Bednár, Phillips Hinds, Divkovič, Vida, Ramírez. Náhradníci: Száraz, Malý, Lalatovič, Šimčák, Javro, Schäfer, Nagy, Čmelík, Boateng, Švec.

 

 


Finále

FC Zbrojovka Brno – FK Mladá Boleslav 1:1, na penalty 1:2 

Branky: 61. Fousek – 45. Wágner. 
Rozhodčí: Zammit – Spiteri, Portelli. 

FC Zbrojovka Brno: Šustr – J. Sedlák, Šural, Kotula, Čermák, Bariš, Pachlopník, Hladík, Krška, Přichystal, Fousek. Náhradníci: Floder – Dreksa, Eismann, Jurásek, Sedlák, Ševčík, Šumbera, Vintr. 
FK Mladá Boleslav: Mikulec – Wágner, Fulnek, Douděra, Budinský, Jiří Klíma (13. Jaejun), Jakub Klíma, Hönig, Pech (5. Hampl), Křapka, Pudil. Náhradníci: Šeda – Mazuch, Hampl, Grigorjan, Provazník, Auer, Rudzan. 

 

 


O 3. místo

FC Baník Ostrava – FC DAC Dunajská Streda 0:0, na penalty 0:1 

Branky: 72. Smola – 56. Davis. 

FC Baník Ostrava: Laštůvka – Fillo (61. Reiter), Pokorný, Svozil, Holzer (85. Fleišman) – Hrubý (61. Jirásek), Kuzmanovič, Kaloč – Lalkovič, Šašinka, Granečný (61. Smola). 
FK DAC Dunajská Streda: Jedlička (46. Saras) – Blackman, Lalatović (83. Boateng), Beskorovainyi, Davis – Kružliak, Fábry – Divković, K. Vida, Javro – Ramirez. 

10

3. ročník

Tipsport Malta Cup 2021

Ohlédnutí se za 2. ročníkem

BB9I1938.jpg

1. ročník

Tipsport Malta Cup 2019

Ohlédnutí se za 1. ročníkem

Maltská sportovní událost roku 
Slavnostní galavečer s vyhlášením výsledků 2. ročníku Tipsport Malta cupu 2020 proběhl za účasti hráčů všech čtyř klubů, realizačních týmů, novinářů, organizátorů, ale také zástupců maltského fotbalového svazu, tamní turistické centrály, Air Malta a dalších organizací. Pozvání přijala i maltská ministryně turistiky Julia Faruugia Portelliová. Pohár pro nejlepší tým turnaje z dílny středočeské sklárny Rückl Nižbor z jejích rukou převzal za Mladou Boleslav kapitán týmu Daniel Pudil. 

„Ital“ Jankulovski je na Maltě značka 
Tipsport Malta Cupu se zúčastnilo mnoho mladých talentovaných fotbalistů, ale v zázemí týmů se pohybovala na poli funkcionářském ještě jedna legenda. Sportovní ředitel Baníku Ostrava, odchovanec klubu, a rovněž vítěz Ligy mistrů, Marek Jankulovski, který neunikl pozornosti maltských fanoušků a často se na něho obraceli s žádostí o společnou fotografii. Italská liga je na Maltě populární a Marka tady z jeho působení v AC Milán fanoušci dobře pamatují. Jankulovski si soustředění na Maltě, které si Baník už na vlastní náklady ještě o několik dní protáhl, velmi pochvaloval: „Vloni jsme byli na soustředění v Turecku, kde je na výběr víc soupeřů pro přípravné zápasy, ale mužstva jsou neustále pod tlakem. Máte přesně na minutu vymezený čas na hřišti, také v posilovně, dochází ke zmatkům. Na hotelu nás bylo sedm týmů najednou. Nic takového na Maltě nehrozí, pro přípravu je tady klid. Navíc hřiště tolik netrpí celodenní zátěží a trávníky jsou ve stoprocentní kondici." Slezský klub si pobyt dokonce prodloužil a absolvoval na ostrově ve Středozemním moři celou zahraniční přípravu.  

„Teplo je pro zdraví hráčů důležité, navíc je tu přírodní tráva. Prvotřídní hotely s potřebným zázemím pro sportovce – wellness, bazény, posilovny, i se skvělou stravou,” chválil záložník Baníku Adam Jánoš. 

V centru mediálního zájmu 

Atraktivní obsazení Tipsport Malta Cupu přilákalo velkou pozornost sdělovacích prostředků. Na turnaj se akreditovala dvacítka novinářů z Česka a Slovenska a další z Malty. Kromě nejvýznamnějších sportovních médií (deník Sport, Šport.sk, Sport.cz) přijely na Maltu i štáby televizí Nova, Prima, ČT a Markíza, a také žurnalisté z tiskové agentury TASR, Deníku, MfDnes, Nového času, Aktuálně.cz a dalších. Jen po dobu konání turnaje publikovali celkem 265 reportáží a článků a jejich počet dál roste.

 

Trávníky zelené a svěží  

Malta je jednou z nejchudších zemí na vodu. Řeky tam budete hledat marně, ani jiné sladkovodní zdroje prakticky neexistují. A jen na srážky se spoléhat nedá. Zima je deštivá, ale léto naopak velmi suché, což naznačuje počet téměř 300 slunečních dní v roce. Zemi vysvobodila až technologie na odsolování mořské vody. A slané vody je pochopitelně kolem ostrova dost a dost.

 

To byl důležitý předpoklad, aby mohli Malťané pomýšlet i na kvalitní fotbalové trávníky. Hřiště jsou ve skvělé kondici, v nejvyšší kvalitě krásně zelené a svěží. V zimě jsou klimatické podmínky pro růst trávy dokonce příznivější a trávníky jsou ještě hustší než v létě.  

Přitom původní myšlenka pořádání Tipsport Cupu směřovala ještě o pár tisíc kilometrů dál až do Dubaje či do Ománu. Vždyť nás čeká příští mistrovství světa v Kataru a místní fotbalová generalita stojí o propagaci za účasti klubů z evropských fotbalových zemí. Přesto spolupráce s tamními činovníky vázla, až nakonec arabská cesta padla. Oblíbené Turecko jsme zavrhli vzhledem k tomu, že v zimě už pomalu začíná být přeplněné a Španělsko a Portugalsko jsou drahé. A pak se objevila Malta. Nejmenší členský stát evropské unie, se všudypřítomnou angličtinou a příjemným klimatem. Na účasti zahraničních týmů měla opět velký zájem i místní vláda, na propagaci turnaje se podílí přímo ministerstvo turistiky.  

Baníkovská stopa na Maltě stará 60 let 

Opravdu už jen málokdo pamatuje, že před víc než šedesáti lety strávil Baník na maltském turné zhruba měsíc. Pro všechny z Baníku to tehdy byla obrovská událost. Dostat se na Maltu! To bylo pro normálního člověka téměř nedosažitelné. Psal se prosinec roku 1958. Ani ne dvacetičlenná výprava Baníku Ostrava nasedla do vlaku, později do letadla a vydala se vstříc dobrodružství. Tým vedený trenérem Jaroslavem Vejvodou se měl na Maltě postupně utkat především s tamními týmy, ale zahrál si například proti německému Fürthu. Na tehdejší turné vzpomínají dnes už jen dva žijící pamětníci Zdeněk Kosňovský a Zdeněk Stanco. Oba se shodují, že byli docela překvapení, jak dobrý fotbal maltské týmy hrály. Ono tam tehdy hrálo dost Italů a Angličanů, tak nebylo divu.  

V čem se shodují, to byla tehdy mizerná kvalita hřišť, na kterých se hrálo. Byl to vlastně jen pouštní písek. Hrozně to tam klouzalo, s kopačkami, které si tam tehdy přivezli, tam byli jako na kluzišti. Toho se dnes fotbalisti na Maltě bát nemusí. 

O zájezdu Baníku na Maltě tehdy vcelku obšírně psaly i tamní noviny. Zejména Times of Malta. Mezinárodních utkání se tehdy hrálo jen pár a pro Maltu byla přítomnost fotbalistů Ostravy událostí. „Místní lidé se na ty zápasy chodili dívat v počtu tisíců. A neustále zpívali. Pořád. Celý stadion! To jsme do té doby nezažili. Oni byli u vytržení z nás, my zase z té jejich země. Z toho přístavu a množství anglických ponorek, které tam tehdy kotvily, prostě ze všeho,“ vyprávějí pamětníci zájezdu Zdeňkové Kosňovský a Stanco. 

visit-malta_RET.png
logo maltský svaz_RET.png
ČT_sport_logo.png
bottom of page