top of page

Tipsport
Malta Cup 2023

  TÝMY  

OHLASY

Určitě bychom turnaj doporučili dál, pro nás to byly dva skvělé zápasy
a tréninkový týden po všech stránkách ve skvělých podmínkách...

Martin Švejnoha
WSG Tirol

Vítězný pohár z Tipsport Malta Cupu 2023 si odvezl SV Sandhausen

Tipsport uspořádal už 5. ročník Tipsport Malta Cupu, mezinárodního fotbalového turnaje na středomořském ostrově Malta. Poprvé se na turnaji představilo šest klubů místo obvyklých čtyř. Z české ligy Liberec a Zlín, Slovensko zastupovaly Trenčín a Trnava, nechyběl tradiční rakouský účastník WSG Tirol a poprvé startoval německý klub, druholigový SV Sandhausen, který se nakonec stal překvapivým vítězem.


​​​​​​​2. bundesliga nad síly české a slovenské 1. ligy


Sandhausen určitě fotbalově své soupeře o tolik nepřevyšoval, snad kromě úvodního duelu s Trnavou 3:0, ale důsledný německý fotbal slavil úspěch jak v dalším zápase ve skupině proti Zlínu 2:1, tak ve finále s Tirolem 3:2. Novináři se trenéra SV Sandhausenu Aloise Schwartze ptali po vítězném finále především na to, jak moc ho překvapilo, že po podzimu poslední tým 2. bundesligy poráží prvoligové kluby. „Druhá bundesliga je náročná soutěž, velká část klubů má dlouhou tradici v 1. bundeslize a postupové ambice. Rozhodně nepodceňuji český, rakouský a slovenský fotbal, ale úrovní se vašim prvním ligám vyrovná.“


Záložník Tirolu Sulzbacher, autor gólu turnaje, kterým ve finále snížil proti Sandhausenu


Po finále zhodnotil účast na Maltě i asistent trenéra poraženého Tirolu a bývalý hráč Plzně Martin Švejnoha: „Výhra v turnaji nebyla tady na Maltě prioritou, hlavní pro nás byla příprava, ale když už jsme se do finále dostali, vyhrát jsme chtěli. Fotbalově jsme asi byli dokonce lepším týmem, zvlášť ve druhém poločase, ale soupeř nás trestal po chybách z brejků. Hráli typický německý fotbal, fyzicky náročný, hráči nevypustili jediný souboj.“


Zápasy ve skupinách


Šestice účastníků se rozdělila do dvou skupin. Na úvod turnaj nabídl remízové zápasy Tirolu s Libercem ve skupině A a Trnavy se Zlínem v „béčku“ se stejným skóre 1:1.


Další hrací den už přinesl ostřejší duely. Zejména střet Sandhausenu s Trnavou 3:0 (sk. B) nesl parametry soutěžního fotbalu. Hodně byl vidět stoper Trnavy Lukáš Štetina. Bývalý hráč Dukly nebo Sparty Praha hned ve svém prvním zápase několika ostrými zákroky hru pořádně rozproudil. Ve hře o vítězství ve skupině se udržel Liberec, když porazil Trenčín 2:1 (sk. A), ale musel čekat na výsledek dalšího zápasu Tirol – Trenčín.


Neprostupná zeď: stoper Trnavy Lukáš Štetina (č.2)


V rozhodujícím zápase skupiny o postup to dlouho vypadalo na Severočechy, Trenčín dokonce vedl, takový výsledek by Liberci vyhovoval, ale Tirol nakonec duel otočil a po výhře 3:1 o jediný gól Slovan v tabulce na 1. místě předskočil.


Podobně si vedl i druhý český zástupce Zlín, který také mohl v případě výhry nad Sandhausenem postoupit do finále. Vedení 1:0 po gólu Simerského zlínští neudrželi, prohráli 1:2 a skončili druzí.


Zápasy o umístění tak svedly dohromady české kluby Zlín a Liberec a slovenské Trnavu s Trenčínem, čemuž se v rámci přípravy všichni chtěli vyhnout.Finálový den


O 5. místo se na stadionu Tony Bezzina utkaly slovenské kluby a ve vyrovnaném duelu potvrdila Trnava lepší formu, i postavení třetího klubu slovenské ligy. Zápas Zlína s Libercem na národním stadionu Ta' Qali přinesl jednoznačný výsledek 3:0 pro Slovan, který herně dominoval, navíc zlínští neproměňovali vyložené šance.

Na zkušeného útočníka Libora Kozáka bude v sezoně spoléhat trenér Zlína Pavel Vrba


„Jsem rád, že jsme se zúčastnili turnaje, podmínky tady jsou prostě ideální. Ze zápasu o umístění jsme zklamaní, i když jsme šance také měli. Věřím, že v mistrovských zápasech se naše útočné posily Kozák a Balaj probudí, zejména zkušený Libor Kozák je hotový hráč a do týmu okamžitě zapadl," řekl trenér Zlína Pavel Vrba.


Finále přineslo velkou přestřelku, když během úvodních 12 minut padly 4 góly, mimo jiné i výstavní trefa z dálky záložníka Tirolu Lucase Sulzbachera, a Sandhausen vedl 3:1. Ve druhém poločase Tirol mocně finišoval, byl jednoznačně lepší, ale víc než snížit na 3:2 už jeho hráči nedokázali.


Finálové souboje o 5. místo I FC Spartak Trnava – AS Trenčín I 2 : 1 (1 : 1) o 3. místo I FC Trinity Zlín – FC Slovan Liberec I 0 : 3 (0 : 2) ​​​​​​​Finále I SV Sandhausen – WSG Tirol I 3 : 2 (3 : 1)


Nejlepším hráčem Tipsport Malta Cupu se v anketě novinářů a organizátorů stal nigerijský záložník Ahmad Abubakar Ghali (v modrém), hráč Slovanu Liberec, který dal v turnaji dvě branky a byl výraznou postavou liberecké ofenzivy. "Znamená to pro mě hodně. Jsem vděčný a šťastný, že jsem tuto cenu dostal. A snad přijdou i další. Těší mě určitě góly, které jsem dal a samozřejmě také výsledky. U vstřelených branek každopádně nejde jen o moji práci, ale o práci celého týmu," přidal komentář k individuálnímu ocenění Ghali.


Fotogalerie finále Tipsport Malta Cup 2023. Foto: Domenic Aquilina


visit-malta_RET.png
logo maltský svaz_RET.png
ČT_sport_logo.png
bottom of page